04

Wrzesień

2 lata ago

Kodeks pracy

Kodeks pracy
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Wielu poszukujących pracy bardzo często nie zna do końca swoich ustawowych praw i obowiązków. Często ich wiedza zawiera jedynie to, co miał do powiedzenia szef. To tylko część informacji, którą należy…

Wielu poszukujących pracy bardzo często nie zna do końca swoich ustawowych praw i obowiązków. Często ich wiedza zawiera jedynie to, co miał do powiedzenia szef. To tylko część informacji, którą należy poznać. Przecież oprócz tego, co podpisujemy, jest również zbiór innych, ogólniejszych zasad, które musimy koniecznie poznać by wiedzieć, jak „to wszystko funkcjonuje”.

Zbiór tych reguł określa polski kodeks pracy. Na podstawie definicji, kodeks ogólnie stanowi zbiór przepisów regulujących pewną daną dziedzinę stosunków społecznych. Kodeks w największym skrócie można przedstawić jako zbiór praw.W II RP niektóre kodeksy wydawane były w postaci rozporządzenia z mocą ustawy. Dzisiaj natomiast kodeksy są wydawane w formie ustaw. Kodeksy nazywa się w inny sposób, chociażby kodeks pracy można także nazywać jako prawo pracy.

Dzisiejszy kodeks pracy uchwalono w 1974 roku. W 1990r. wprowadzono do niego poprawki obowiązujące do dziś. Reguluje on całokształt praw i obowiązków pracowników bez względu na podstawę prawną zatrudnienia. Co w tym kodeksie można znaleźć? Przykładowo: umowy o pracę, czas pracy czy obowiązki pracownika i pracodawcy. Wszystkie dziedziny są podzielone na podrozdziały. Na przykład kodeks pracy urlop dzieli na dwa podrozdziały: urlop wypoczynkowy i urlop bezpłatny.

Zanim weźmiemy się za szukanie pracy, polecam najpierw zapoznać się z kodeksem pracy. Tak profilaktycznie, żeby nie było w przyszłości problemów.

Pozostałe wpisy o nieruchomościach:

Tag:
admin Administrator